2008 High School Event Finalists

Agriculture and Biotechnology Design

Place School Name State
1 Eastern Wayne High School NC
2 Bowie HS TX
3 High Technology High School NJ
4 Lower Merion High School PA
5 High Point Regional High School NJ
6 Bearden High School TN
7 Gladys Porter High TX
8 Jordan Applied Technology Center UT
9 Murah High School MS
10 Richmond Senior High School NC

Animatronics

Place School Name State
1 Cedar Cliff High School PA
2 Lake Region High School FL
3 Arapahoe High School CO
4 Hampton High School PA
5 Oak Ridge HS TN
6 High Point Regional High School NJ
7 Manheim Township High School PA
8 Gladys Porter High TX
9 Franklin County Career and Tech Center KY
10 Lowndes High GA

Architectural Model

Place School Name State
1 North Penn High School PA
2 Friendswood High School TX
3 Bowie HS TX
4 Chapel Hill High School TX
5 Eisenhower High School WA
6 Southeast High School FL
7 Manatee High School FL
8 Parkview High School GA
9 Leavenworth High School KS
10 Grandview High School CO

Career Comparisons

Place Name School State
1 Shawna Hagen High Technology High School NJ
2 Emma Humphreys Karns High School TN
3 Calli Seneff Nuames UT
4 Davis Nguyen Lovejoy High School GA
5 Regina Ayres Nandua High School VA
6 Katie Halfacre Winona Career & Technical Center MS
7 Kelly Brossman Cumberland Valley High School PA
8 Clara Chan Deep Run High School VA
9 Anusha Reddy Clinton High School
(401 Arrow Drive)
MS
10 Katelyn Randall Parkview High School GA

Chapter Team

Place School Name State
1 Karns High School TN
2 Claremore High School OK
3 Bearden High School TN
4 Longview Senior High School TX
5 Oak Ridge HS TN
6 Quakertown Community Senior High School PA
7 Carthage High School TX
8 Lower Merion High School PA
9 Clinton High School MO
10 High Technology High School NJ

Chapter Team - Written

Place Name School State
1 James Goode Carthage High School TX
2 Anthony Horner Longview Senior High School TX
3 Amanda Lefever Longview Senior High School TX
4 K.C. Cushman Oak Ridge HS TN
5 Britta Johnson Karns High School TN
7 Nathan Baker Carthage High School TX
8 Tiffany Tannehill Claremore High School OK
9 Melissa Mosley Longview Senior High School TX
10 Brion Lee Karns High School TN

Computer Aided Design 2D, Architectural

Place Name School State
1 Nathan Lanzetti James F. Byrnes High School SC
2 Cody Dunn Prentiss County Vo-Tech MS
3 Daniel Heptig Klein Collins High School TX
4 Casey Berryman Glasgow High School KY
5 Sara Snyder Lake Forest High School DE
6 Dean Gordon Manatee High School FL
7 Matt Wedel Blue Valley West High School KS
8 Lauren Novak Pine Richland High School PA
9 Chris Larsen Richmond Senior High School NC
10 Jenny Houts Polk County High School TN

Computer Aided Design 3D, Engineering

Place Name School State
1 Tim Boreas Blue Valley West High School KS
2 Austin Shears State College Area High 11-12 PA
3 Seth Rummel Dickinson High School ND
4 Matt Lyle Amory Vocational Center MS
5 Rohit Kulkarni Highland Springs High School VA
6 Anthony Horner Longview Senior High School TX
7 Casey Shell Elgin Public Schools OK
8 Wes Mai9ns Grandview High School CO
9 Hunter Mason Valley High School WV
10 Nick Maskal Kittatinny Regional High School NJ

Computer Aided Design Animation, Architectural

Place Name School State
1 Doug Bauer North Allegheny PA
2 Taylor Steele Henry Clay High School KY
3 Jeffrey Adams Lebanon High School VA
4 Logan Smith Littleton High School CO
5 Chase Pont Pleasant Grove High School UT
6 Tyler Stivers Klein Collins High School TX
7 Megan Struble High Point Regional High School NJ
8 Chuong Nguyen Winter Haven Senior High FL
9 Brian Sturdevant Grayson High School GA
10 Stephen Carter Madison Career & Technical Center MS

Computer Aided Design Animation, Engineering

Place Name School State
1 Duncan Bowie Douglas S. Freeman VA
2 Dominic LaMonca Blue Valley West High School KS
3 Armando Ortega Haines City High FL
4 Lance Markovchick Grandview High School CO
5 Seth Wraight Ithaca High School NY
6 Austin Hulick Pleasant Grove High School UT
7 Shane Griffiths Kittatinny Regional High School NJ
8 Matt Lyle Amory Vocational Center MS
9 Scott Pisarik Ft. Zumwalt North High School MO
10 Dominic Scala State College Area High 11-12 PA

Construction Systems

Place School Name State
1 Karns High School TN
2 Highland Springs High School VA
3 Tyler Consolidated High School WV
4 Oak Ridge HS TN
5 Plymouth Whitemarsh High School PA
6 Stanwood High School WA
7 High Technology High School NJ
8 Mechanicsburg Area High School PA
9 Hampton High School PA
10 River Valley High School OH

Cyberspace Pursuit

Place School Name State
1 High Technology High School NJ
2 Wilhelm-Ostwald-School Germany
3 Riverdale High School GA
4 Polk County High School TN
5 Grandview High School CO
6 Southeast High School FL
7 Ben Barber Career Tech Academy TX
8 State College Area High School 9/10 PA
9 Lower Merion High School PA
10 Spotswood High School VA

Desktop Publishing

Place Name School State
1 Wesley Howell Woodward High School OK
2 Martin Merryman Englewood High School CO
3 Scott Dienner Pequea Valley High School PA
4 Andy Wagner Eastern Wayne High School NC
5 Tyler Thompson James F. Byrnes High School SC
6 Nicole Schmidt Chaparral KS
7 Maira Martinez Gladys Porter High TX
8 Courtney Cotton Glasgow High School KY
9 Clara Chan Deep Run High School VA
10 Andre Jones Murah High School MS

Dragster Design

Place Name School State
1 Alan Schappacher Lakewood Ranch High School FL
2 Harrison Armstrong Bowie HS TX
3 Ahman Hares Braden River High School FL
4 Michael Miller Bowie HS TX
5 Edward Ko Farragut High School TN
6 Nicholas Mueller Hillsboro High School KS
7 James Sterrett Decatur High School AL
8 Chelsea Davis William Hines Page High School NC
9 Brad Hensley Oak Ridge HS TN
10 Ashley Rosentreter Elk City High School OK

Electronic Research and Experimentation

Place School Name State
1 Clinton High School
(401 Arrow Drive)
MS
2 Canon McMillan High School PA
3 Captain John L Chapin High School TX
4 Chestnut Ridge Senior High School PA
5 Lovejoy High School GA
6 Arapahoe High School CO
7 Ocean Lakes High School VA
8 Parkview High School GA
9 High Point Regional High School NJ
10 Franklin County High School VA

Engineering Design

Place School Name State
1 Southeast High School FL
2 Stanwood High School WA
3 High Technology High School NJ
4 Manatee High School FL
5 LGH Schwaebisch Gmuend Germany
6 Turner Ashby High School VA
7 Captain John L Chapin High School TX
8 Ben Barber Career Tech Academy TX
9 Yorktown High School VA
10 Wilhelm-Ostwald-School Germany

Extemporaneous Presentation

Place Name School State
1 Vernell Woods Nansemond River High School VA
2 Anup Myneni York High School VA
3 Allison Young Lyndon High School KS
4 Peter Andrews Mount Pleasant High School DE
5 Courtney Ress Colby High School KS
6 Danielle Culp Claremore High School OK
7 Ashley Stengel Hillcrest High School UT
8 Megan Seipel Chaparral KS
9 Brenna Thorpe North Allegheny PA
10 Ben Cuadra Friendswood High School TX

Film

Place School Name Team # State
1 West Fargo High School 1 ND
2 Brandywine High School 1 DE
3 State College Area High 11-12 1 PA
4 Lopez High School 1 TX
5 Spotswood High School 1 VA
6 Plymouth Whitemarsh High School 1 PA
7 Bowie HS 1 TX
8 Manatee High School 1 FL
9 Paul Laurence Dunbar 1 KY
10 Daniel Boone High School 1 TN

Flight Endurance

Place Name School State
1 Zach Rambo Pennridge high school PA
2 Nicholas Mueller Hillsboro High School KS
3 William Cox State College Area High 11-12 PA
4 Karson Row Highland Springs High School VA
5 Casey Shell Elgin Public Schools OK
6 Nicholas Jones Monroe Area High School GA
7 Grant Peckham White River High School WA
8 Brandon McMillen Hillsboro High School KS
9 Jessica Wasylina South Panola High School MS
10 Harrison Armstrong Bowie HS TX

Imaging Technology

Place Name School State
1 Brennen Scott Cave Spring High School VA
2 Ashley Duval Stafford High School VA
3 Wesley Howell Woodward High School OK
4 Kelly McNutt Blaine High School WA
5 Laura Homich Cedar Cliff High School PA
6 Liz Sauerbrunn Concord High School DE
7 Ellyn Green Heritage High School CO
8 Stephen Venezia Providence Senior High School NC
9 Chloe Alpert State College Area High 11-12 PA
10 Jackie Miller Quakertown Community Senior High School PA

Manufacturing Prototype

Place School Name State
1 Colonial Forge High School VA
2 Williamstown High School NJ
3 Mesquite High School TX
4 Caesar Rodney High DE
5 Lakewood Ranch High School FL
6 Blackhawk High School PA
7 Twin Valley High School PA
8 Bowie HS TX
9 Christiana High School DE
10 Prairie High School ID

Medical Technology

Place School Name State
1 Roosevelt H. S. TX
2 Turner Ashby High School VA
3 Leavenworth High School KS
4 Southeast High School FL
5 Eau Gallie High School FL
6 Grandview High School CO
7 Quakertown Community Senior High School PA
8 Plymouth Whitemarsh High School PA
9 Huntingdon High School TN
10 Highland School of Technology NC

Prepared Presentation

Place Name School State
1 Allison Young Lyndon High School KS
2 Samuel Belfer Marine Academy of Science and Technology NJ
3 LeAnn Yadon Woodward High School OK
4 Calli Seneff Nuames UT
5 Rachel Newell Lower Merion High School PA
6 Stephen Semmens Morgantown High School WV
7 Julie Davis Oak Ridge HS TN
8 Tim Bober Canon McMillan High School PA
9 Paul Lambert Clinton High School NC
10 Shivi Kumar Lake Region High School FL

Promotional Graphics

Place Name School State
1 Savannah Boyd Hawkins High School TX
2 Leah Hammock Deep Run High School VA
3 Scott Pisarik Ft. Zumwalt North High School MO
4 Wesley Howell Woodward High School OK
5 Schyler Cain Parkview High School GA
6 Ryan Buckler Morgan County High School KY
7 Nicole Schmidt Chaparral KS
8 Ingraham Alex Daniel Boone High School TN
9 Josiah Gorham Roland High School OK
10 Florian Raemisch Wilhelm-Ostwald-School  

Radio Controlled Transportation

Place School Name State
1 Hillsboro High School KS
2 Southeast High School FL
3 High Technology High School NJ
4 Canon McMillan High School PA
5 Wilhelm-Ostwald-School Germany
6 Oak Ridge HS TN
7 Stanwood High School WA
8 Ft. Zumwalt North High School MO
9 Lower Merion High School PA
10 Fleming County High School KY

SCIVIZ

Place School Name Team # State
1 Southeast High School 1 FL
2 High Technology High School 1 NJ
3 Ben Barber Career Tech Academy 1 TX
4 Blue Valley High School 1 KS
5 Lower Merion High School 1 PA
6 Ithaca High School 1 NY
7 Claremore High School 1 OK
8 Eau Gallie High School 1 FL
9 State College Area High School 9/10 1 PA
10 Lovejoy High School 1 GA

Structural Engineering

Place School Name State
1 Southeast High School FL
2 Olathe Northwest High School KS
3 Alvarado High School TX
4 Hillsboro High School KS
5 Cumberland Valley High School PA
6 Monroe Area High School GA
7 Chapel Hill High School TX
8 Bingham High School UT
9 University High School WV
10 Gladys Porter High TX

System Control Technology

Place School Name State
1 Davis High School UT
2 Providence Senior High School NC
3 Amory Vocational Center MS
4 Fannin County High School GA
5 Littleton High School CO
6 Glasgow High School KY
7 Valley High School WV
8 Louisburg High School KS
9 Mount Pleasant High School DE
10 Howell High School NJ

Technical Research and Report Writing

Place Name School State
1 Elizabeth Fuerbacher Marine Academy of Science and Technology NJ
2 Anup Myneni York High School VA
3 Chelsea Dixon Roosevelt H. S. TX
4 Kelly Brossman Cumberland Valley High School PA
5 Pamela Lopez Gladys Porter High TX
6 Linda Wu White Station High School TN
7 Colleen Eagan Mechanicsburg Area High School PA
8 Ohara Russell Lovejoy High School GA
9 Breanna Nolan Valley High School WV
10 Rayleigh Lei Ithaca High School NY

Technical Sketching and Application

Place Name School State
1 Michael McKnight Eastern Wayne High School NC
2 Andrew Homich Cedar Cliff High School PA
3 Jeff Pope Cumberland Valley High School PA
4 Pom McCabe Pinecrest High School NC
5 Vlad Grineivich Cumberland Valley High School PA
6 Seth Rummel Dickinson High School ND
7 Ryan Gregoire Leavenworth High School KS
8 Bryant Menn Karns High School TN
9 Alex McCabe Pinecrest High School NC
10 Matt Ward Karns High School TN

Technology Bowl

Place School Name State
1 Arapahoe High School CO
2 Conestoga Valley High School PA
3 High Technology High School NJ
4 Oak Ridge HS TN
5 Karns High School TN
6 State College Area High School 9/10 PA
7 Friendswood High School TX
8 Plymouth Whitemarsh High School PA
9 Ithaca High School NY
10 Parkview High School GA

Technology Bowl Written

Place Name School State
1 Thomas Jackson High Technology High School NJ
2 Zach Lindsay Karns High School TN
3 Anthony Horner Longview Senior High School TX
4 Pindi Albert State College Area High School 9/10 PA
5 Brandon Miranda Southeast High School FL
6 Kyle Hughel Karns High School TN
7 Matthew Michini Plymouth Whitemarsh High School PA
8 Seth Rummel Dickinson High School ND
9 Brad Hensley Oak Ridge HS TN
10 Laura Sokil Lower Merion High School PA

Technology Challenge

Place School Name State
1 Bloomsburg Area High School PA
2 Wilhelm-Ostwald-School Germany
3 Dawson County High School GA
4 High Point Regional High School NJ
5 Eau Gallie High School FL
6 Pennridge high school PA
7 Mechanicsburg Area High School PA
8 Blue Valley High School KS
9 Gladys Porter High TX
10 Monroe Area High School GA

Technology Problem Solving

Place School Name State
1 Wilson Memorial High VA
2 Lowndes High GA
3 Chapel Hill High School TX
4 Chantilly High School VA
5 Karns High School TN
6 Seaford Senior High School DE
7 Hampton High School PA
8 Canon McMillan High School PA
9 Ithaca High School NY
10 Bloomsburg Area High School PA

Transportation Modeling

Place Name School State
1 James Sterrett Decatur High School AL
2 Dylan Cosper Bowie HS TX
3 Abby Smith Clay County High School WV
4 Robert Thomas Richland High School PA
5 Jordan Heisey Mechanicsburg Area High School PA
6 Carolyn Wallace High Point Regional High School NJ
7 Catherine Franks Pine Richland High School PA
8 Ashley Strandberg Wilson Memorial High VA
9 Jeremy Moore Tyler Consolidated High School WV
10 Samantha Cowan Quakertown Community Senior High School PA

Video Game Design

Place School Name State
1 Quakertown Community Senior High School PA
2 Wilhelm-Ostwald-School Germany
3 Coral Gables Senior High FL
4 Southeast High School FL
5 High Technology High School NJ
6 Brandywine High School DE
7 State College Area High School 9/10 PA
8 Colonial Forge High School VA
9 Valley High School WV
10 John Horn High School TX